طراحی روف گاردن در مازندران

زوف گاردن مازندران

برای طراحی روف گاردن در استان مازندران در شهرهای رامسر، قائم شهر، ساری، بابل، چالوس، نور، آمل و … با مشاوران ما تماس بگیرید:

تماس با ما

طرح نوین، از پخش تا اجرای انواع روف گاردن در کشور

وجود فضای سبز و استفاده از گل ‌ها و گیاهان در منزل یکی از عناصری است که موجب آرامش بیشتر برای محیط زندگی می ‌شود. از آن جا که ساختمان‌ های مرتفع و آسمان خراش ‌های مدرن امروزی دسترسی کمتری به چنین فضاهای طبیعی دارند، لذا ضرورت دارد که به مسئله طراحی روف گاردن به صورت حرفه ‌ای اهمیت داده شود. چنان چه به خدمات طراحی و اجرای روف گاردن در ساختمان تان نیاز دارید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

روف گاردن رستوران

 

روف گاردن چیست؟

این روزها به دلیل تغییر سبک ساخت و ساز ساختمان ها و گرایش آن ها از سبک سنتی به سبک مدرن، فضای باز و فضاهای سبز کمتری در آپارتمان ها به چشم می خورد. به عبارت دیگر اغلب ما به دلیل روی آوردن به سمت آپارتمان نشینی از نعمت داشتن فضای سبز محروم شده ایم که این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی در روحیه و انرژی افراد داشته باشد. به همین دلیل تکنولوژی جدیدی برای رفع این مشکل به وجود آمده که این امکان را فراهم می‌ کند تا بتوان در خانه های آپارتمانی فضای سبز ایجاد کرد که به آن روف گاردن گفته می شود. روف گاردن که در لغت به معنای باغ بام می باشد، در واقع ایجاد یک فضای سبز بر روی پشت بام است تا از این طریق طبیعت وارد زندگی شهری و آپارتمان نشینی شود.

روف گاردن آپارتمان

به این ترتیب شما می توانید با استفاده از این ایده کاربردی روی پشت بام منزل خود فضای سبز زیبایی را در اختیار داشته باشید و به جای این که شما به طبیعت بروید، طبیعت را مهمان همیشگی خود کنید.

 

 

انواع روف گاردن

روف گاردن در سبک های مختلفی طراحی و اجرا می شود که انتخاب آن بسته به سلیقه و امکان اجرای آن در بام دارد. بر این اساس روف گاردن ها به چهار نوع دسته بندی می شوند:

روف گاردن مدولار: ساده ترین و کم هزینه ترین روش اجرای روف گاردن بر روی پشت بام ساختمان ها همین سیستم مدولار است. روف گاردن های مدولار که به آن ها جعبه گیاه نیز گفته می شود، مدل های پیش ساخته ای هستند که بدون نیاز به زیر ساخت قابل پیاده شدن روی هر نوع بام و بالکن می باشند. در این روش گیاهان با سطح بام اتصال ندارند، بلکه درون جعبه های کوچک و بزرگ قرار می گیرند و شما جعبه ها را با هر آرایشی که دوست دارید می توانید بر روی بام قرار دهید. مزیت اصلی مدل مدولار بام سبز سهولت و سرعت بالای اجرای آن است. تنها کافیست باکس ها به محل مورد نظر منتقل شده و روی بام قرار بگیرند. هم چنین هر زمانی که لازم بود به راحتی می توان چیدمان فضا را تغییر داد. روف گاردن مدولار روشی آسان است و در همه بام ها قابل اجرا می باشد.

روف گاردن مدولار

 

روف گاردن گسترده: در این نمونه از روف گاردن گیاهانی کاشته می شود که دارای ریشه های کمی هستند. به همین دلیل بستری که برای خاک در نظر گرفته می شود بسیار سطحی است و ضخامت خاک مورد استفاده حداکثر 20 سانتی متر است. این نوع روف گاردن دارای قیمت مناسبی است و چمن ها و پوشش گیاهی سطحی و کم ارتفاع در آن به کار می رود.

روف گاردن گسترده

 

روف گاردن نیمه متمرکز: در این نوع روف گاردن در مقایسه با نمونه قبلی یعنی روف گاردن گسترده، از گیاهانی که دارای حجم ریشه بیشتری هستند و در عمق بین 30 سانتی متری تا 1 متری کاشته می شوند استفاده می شود. در این نوع بام باغ ها می توان گیاهانی از نوع بوته ای مانند توت فرنگی و هندوانه و هم چنین گیاهانی که جنبه دارویی دارند مانند اسطخودوس و پونه را به کار برد و همین طور انواع چمن ها در این نوع روف گاردن قابلیت کشت دارند.

روف گاردن نیمه متمرکز

 

روف گاردن متمرکز: در این سیستم روف گاردن از خاک هایی با حجم و ارتفاع زیاد استفاده می شود و می توان گفت این نوع روف گاردن در مقایسه با انواع قبلی گران تر است و فقط از آن در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف استفاده می شود که از پس هزینه های طراحی و نگهداری آن بر می آیند. در این بام باغ ها انواع مختلفی از گیاهان و گل های زینتی کشت می شود. هم چنین در این سازه ها به دلیل وسعت محیط می توان مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت هایی برای استراحت تعبیه کرد.

روف گاردن متمرکز

 

 

مزایای استفاده از روف گاردن

 • مهم ترین مزیت روف گاردن در واقع ایجاد یک محیط سرسبز، زیبا و آرام برای استراحت و تفریح خانواده است بدون آن که نیاز باشد برای تفریح از منزل خود خارج شوید.
 • یکی دیگر از مزیت های بام سبز گرفتن کربن دی اکسید محیط و تبدیل آن به اکسیژن است. با انجام این عمل تا حدودی از میزان آلاینده ها کاسته شده و هوا نسبتا تمیزتراز قبل می شود.
 • وجود گل ها و گیاهان متنوع و مختلفی که روی بام قرار دارند باعث خنک تر شدن محیط می شود و این به خنک شدن ساختمان و محیط شهری اطراف آن کمک می کند.
 • روف گاردن موجب می شود تا بتوان از آب باران بهره برداری و از هدر رفتن آن جلوگیری کرد، چرا که این آب صرف رشد و نمو پوشش گیاهی موجود در روف گاردن شده و به جای روانه شدن به فاضلاب های شهری وارد اکوسیستم گیاهی می شود.
 • باغ هایی که بر روی پشت بام ها ساخته می شوند در برابر سرما و گرما عایق خوبی هستند. این مساله باعث می گردد که سیستم های خنک کننده در تابستان و سیستم های گرمایشی در زمستان کمتر کار کنند که در نتیجه آن در مصرف انرژی و هزینه صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد.
 • وجود خاک و گیاهان مختلف در این مکان می تواند به جذب امواج صوتی کمک کند و باعث کاهش سر و صدا و انواع آلودگی های صوتی شود.
 • گل ها، گیاهان، درختچه ها و بوته های موجود در روف گاردن می تواند یک زیستگاه مناسب برای حیوانات مختلف خصوصا پرنده ها باشد. شما می توانید در باغ مینیاتوری و کوچکی که بر روی پشت بام خود ساخته اید از حیوانات خانگی به بهترین شکل نگهداری و مراقبت کنید و محیطی شبیه به زیستگاه اصلی شان را برای آن ها فراهم کنید.

روف گاردن

 

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت روف گاردن

طراحی روف گاردن به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که شامل محوطه سازی، ساخت فضای سبز و تعبیه المان های مورد نیاز است که بر روی سقف ساختمان قرار می گیرد. طراحی روف گاردن شامل موارد زیر است:

 • فضای سبز: این فضا می تواند ترکیبی از گل ها، درختچه ها، بوته های میوه و هر نوع گیاه باشد.
 • سیستم آبیاری: به منظور نگهداری گیاهان و آبیاری آن ها در زمان های مشخص، می توان از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ ای هوشمند استفاده کرد.
 • سیستم زهکشی: لایه زهکش به ‌منظور جمع ‌آوری آب باران یا آب های اضافی ناشی از آبیاری قطره ای از کف روف گاردن و هدایت آن به خارج بام است.
 • نورپردازی: نور از عناصری است که باید در این فضا به درستی طراحی شود زیرا نقش زیادی در دلنشین شدن و کاربردی بودن فضا دارد. شما می توانید با طراحی نورپردازی مناسب به فضای باغچه ای که روی بام به وجود آمده عمق و حالت دهید. از طرفی وجود نور باعث سهولت رفت و آمد در شب می شود.
 • زیرسازی: یکی از موارد مهم در طراحی این فضا انتخاب نوع خاکی است که مورد استفاده قرار می گیرد. این خاک باید وزن بسیار کمی داشته تا توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد و در عین حال وزن و فشاری زیادی بر سقف ساختمان وارد نکند.
 • کف سازی: کف معمولا با متریال های چوبی، شن و قلوه ، سنگ تزئینی، چمن مصنوعی، پوشش بتنی و… ارائه می شود.
 • تجهیزات جانبی: آلاچیق، مبلمان، آب‌ نما، باربیکیو، شومینه، فضاهایی مانند یک آشپزخانه کوچک و… همه جزو تجهیزات جانبی هستند.

باغچه پشت بام

 

طراحی و اجرای روف گاردن در مازندران

ساخت روف گاردن همواره یکی از دغدغه های اصلی معماران و طراحان ساختمان می باشد. این سازه در کنار زیبایی که به سقف خانه می بخشد، دارای ظرافت های بی شماری در طراحی و اجراست. لذا طراحی و اجرای روف گاردن باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود تا از آسیب رسیدن به سقف و مشکلاتی از این قبیل جلوگیری شود. شرکت طرح نوین در این راستا همواره در جهت بهبود خدمات خود در زمینه باغ بام ها فعالیت نموده است. از این رو توانسته است خود را به یکی از شرکت های فعال و متخصص در زمینه روف گاردن در مازندرن تبدیل نماید. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه طراحی، محاسبات، برآورد هزینه و اجرای روف گاردن می توانید با متخصصین این شرکت تماس گرفته و از کمک های آن ها بهره مند شوید.

Call Now Buttonمشاوره | استعلام | سفارش‌گیری